При възникването на пожар, димът отделен при възпламеняването на горивния материал бързо заема горната част на помещенията. По този начин се възпрепятства безпроблемният визуален контакт със стандартно разположените евакуационни табели. Освен това при пожар прекъсва електрическото захранване (а в следствие и осветлението), при което видимостта на обикновените евакуационните табели става нулева. Към това трябва да се прибави и че персонала е под въздействие на стрес и паника.
Решението на упоменатите по-горе проблеми е в правилния избор и позициониране на вида евакуационна сигнализация, която ще се използва. А именно:
- поставяне на фосфоресциращи табли с цел обозначаване на оборудване за борба с пожар при възникнала опасност.
- поставяне на фосфоресциращи табели в ниските части на евакуационните канали, което спомага за по високата видимост в случай на задименост на помещенията и/или липса на светлинен източник.
- едно от най-важните свойства на ниско разположените фото-луминесцентни указателни табели, е че са интуитивни - хората се ориентират и ги следват лесно ,без да се налага да се запомнят точно определени правила и различни видове знаци, което е критично важно при една рискова ситуация.
- бърз и лесен монтаж на табелите.
- 100 % заместват евакуационното осветление.
- ниска стойност на инвестицията, с голяма практическа ефективност, водеща до спасяване на човешки живот
Фото луминесцентните знаци се използват за да се осигури пожарна и аварийна безопасност (ПАБ) и поддържа строг противопожарен ред на територията на обекта, безопасност на труда и противопожарна охрана.
Видове знаци в зависимост от информацията, която съдържат биват:
- забраняващи - недопускащи поведение, водещо до възникване или излагане на опасност;
- предупреждаващи - съдържащи предупреждение за опасност;
- задължаващи - предписващи специфично поведение;
- указателни - даващи информация за местоположението на аварийни изходи, места за първа помощ, спасителни и противопожарни средства ,и маршрутите към тях.
Принцип на действие
Фото луминесценцията е процес, в рамките на който атомите на химично съединение абсорбира фотони (електромагнитно излъчване), като по този начин повишава своето енергетично ниво и преминават във възбудено състояние. Тъй като по този начин се понижава устойчивостта на съединението, то фото-луминесцира (освобождава излишното количество енергия) и се връща в основното си състояние. Периодът между абсорбирането и емисирането обикновено е в рамките на 10 хилядни от секундата. При специални обстоятелства, периода може да се увеличи дори до няколко часа. Две са основните химични съединение използвани при фото луминесценцията: Цинков Сулфид и Стронциев Алуминат. Употребата на Цинков Сулфид при производството на продукти обвързани с безопасността датира от 1930 г. След развитието си, Стронциевият Алуминат (с луминесцираща способност около 10 пъти по-голяма от тази на Цинковият Сулфид) заема главна роля при производството на табели свързани с безопасността.
Нормативна база
Наредба № РД 07/8 от 20 декември 2008 г. за минималните изисквания за знаци и сигнали за безопасност и/или здраве при работа. (обн. ДВ бр. 3 от 13 януари 2009 г.) С тази наредба се определят знаците и сигналите за безопасност на труда и противопожарна охрана, изискванията към тях и условията за използването им. Наредба се издава на основание чл. 276 от Кодекса на труда, чл. 6 от Закона за противопожарната охрана и чл. 16, т. 13 от Правилника за прилагане на Закона за противопожарната охрана.