Каква би трябвало да е „идеалната” пожарогасителна инсталация? Един от най-честите отговори е: да може да гаси най-различни горими натоварвания с различна специфика, т.е. да може да гаси с вода, пяна, прах, въглероден двуокис, азот, FM 200, Novec и др. Другите възможни отговори са да е сигурна и надеждна, да сработва, когато наистина има нужда от нея, да се избягват фалшивите сработвания, да загаси с минимални усилия пожара, да е бърза, да е безвредна за персонала и околната среда и в крайна сметка да е с минимална бюджетна стойност. Всички посочени качества са характерни за локалните автоматични пожарогасителни инсталации (ЛАПГИ), реализирани с компонентите на FiWaRec, Германия, чийто изключител представител за България е фирма Fire.Bg.
Изпитание на локална автоматична пожарогасителна инсталация с гасителен агент СО2.
Съставни части на ЛАПГИ:- детекторна част;
- клапан;
- контейнер с гасителен агент;
- допълнителни устройства, които да позволяват подвключването им към други системи: ПИИ, BMS, автоматика, вентилация или/и други;
Детекторната част е една от иновациите в ЛАПГИ. Тя представлява детекторна тръба, която е под налягане и се разполага в обема, който охраняваме и където очакваме, че има вероятност да се появи пожар. Тя се разрушава, когато бъде достигната температура на разтопяване от 220ОС при покачващо се нагряване от 10К/минута. Имаме две разновидности на сензорна тръба: стандартна и високоустойчива (Фигура 1 и Фигура 2).
Стандартната е в червен цвят RAL 3000, изпълнена от специално модифициран полиамид и има следните харакеристики:
- размери-външен диаметър 6 мм. (възможно е и 8 мм. при заявка);
- вътрешен диаметър 4мм. (възможно е и 6 мм. при заявка);
- предлага се в опаковки от 100м.;
- точка на топене на тръбата - 220оС при нагряване от 10К/минута;
- работно налягане - 15 бара;
- Свръхналягане, при което се разрушава тръбата – при 20оС е приблизително 120бара;
- Работна температура от -20 до +50оС. В момента се правят изпитания и подобрения, за да бъде увеличен температурния диапазон на -40 до +60оС. По-високите или ниски температури могат да доведат до намаляване на живота на тръбата. Въпреки това монтажът трябва да се извършва при температура по-висока от 10оС;
- Температура на задействане на детекторната тръба – рязко покачване на температурата при 15бара работно налягане е от 150 до 180оС (когато няма пламък);
Високоустойчивата сензорна тръба е черна на цвят и има следните преимущества в работните характеристики пред стандартната детекторна тръба:
- Работната температура е в по-голям диапазон: от -20 до +60oС. В момента се правят изпитания и подобрения за да бъде увеличен температурния диапазон на -40 до +80оС. По-високите или ниски температури могат да доведат до намаляване на живота на тръбата. Въпреки това монтажът трябва да се извършва при температура по-висока от 10oС.
- Направена е от UV стабилизиран полиамид, устойчив на UV лъчения.
Принцип на действие на Сензорната тръба:
При пламък или топлина, тръбата незабавно омеква и се пръска в най-горещата точка като по този начин налягането в тръбата намалява, което на свой ред довежда до отварянето на специалния пневматично контролиран клапан, за да започне гасенето. Пръсването на тръбата и спадането на налягането в нея могат да бъдат използвани и за алармиране и подаване на сигнал като самостоятелна известителна или командна функция. По този начин FiWaGuard тръбата изпълнява функцията на надежден топлинен и пламъчен детектор.
Накратко достойнствата са:
- Линейната топлинна и пламъчна детекция позволява използването им за неограничен брой рискови и значими точки.
- Възможност за използване в рискови и опасни пространства – дори в трудно достъпни места и обеми се запазва бързодействието им.
- Безотказност в работата си поради опростеността на елементите и функционирането им.
- Голяма устойчивост на сензорната тръба по отношение на такива смущаващи фактори, които биха унищожили или направили неефективни нормалните пожароизвестителни датчици като: прах, вибрации, масло и маслени пари, електромагнитни излъчвания и др.
- Нямани каква необходимост от електрическо или друго захранване за задействане.
Клапанът е втората иновация в ЛАПГИ. Клапаните са няколко вида и са така конструирани, че дават възможност за използване на почти всички познати гасителни агенти с различно работно налягане от 15 до 250 bar. Видове клапани според работното налягане и начина наработа: - DLP – (Direct Low Pressure) - клапан за ниско налягане директно действие;
- ILP – (Indirect Low Pressure) - клапан за ниско налягане индиректно действие;
- DHP – (Direct High Pressure) - клапан за високо налягане директно действие;
- IHP – (Indirect High Pressure) клапан за високо налягане индиректно действие;
FiWaGuard директно действие (DLP)
При контакт на пламък или топлина със сензорната тръба под налягане, монтирана към цилиндър съдържащ гасителен агент, тя ще се разкъса в най-горещата си точка. Гасителния агент се освобождава през получилия се отвор директно в центъра на пожара.
FiWaGuard индиректно действие (ILP)
При използването на „индиректната” система ГА се доставя през специална отделна тръбна система с дюзи насочени към охраняваната зона. Това е най-ефективната и опростена автоматична пожарогасителна система за големи открити и закрити пространства. При контакт на пламък или топлина със сензорната тръба под налягане, монтирана към цилиндъра съдържащ гасителен агент, тръбата се разкъсва в най-горещата точка. Спадането на налягането в сензорната тръба задейства клапан монтиран върху цилиндъра. При освобождаването си, агента минава през гасителната тръба и дюзи осъществявайки гасене на пожара.
FiWaGuard DLP – клапан за ниско налягане (до 20 bar) директно действие с възможната окомплектовка
FiWaGuard ILP – клапан за ниско налягане (до 20 bar) индиректно действие с възможната окомплектовка
FiWaGuard DHP – клапан за високо налягане (до 250 bar) директно действие с възможната окомплектовка
FiWaGuard IHP – клапан за високо налягане (до 250 bar) индиректно действие с възможната окомплектовка
При избор на ЛАПГИ сред така представените видове за конкретен обект следва да се прилага следната методика:
- Определяме вида на гасителния агент според горимото натоварване.
- Определяме количеството на гасителният агент според обема, вида и количеството на горимото натоварване.
- Определяме дали системата да е с директен или индиректен клапан.
Оновните предимства на ЛАПГИ пред конвенционалното ПГИ са:
1. Изключителна гасителна ефикасност: Тя се постига благодарение на това, че се охраняват точно рисковите и значими точки, обеми и машини - там, където вероятността да бъде предизвикан пожар е най-голяма или защитаваните функционални единици са уязвими в пожаротехническо отношение машини или производства. Възможност за ефективно потушаване на огъня при запалване на оборудване и съоръжения на мястото с най-висока температура, където обикновеное и огнището на пожара (при клапан с директно действие).
2. Опростеност на елементите и функционирането. Техническата простота, съчетана с качествена изработка дава възможност за използването на локалното пожарогасене в много широки температурни граници (от -20⁰С до +60 ⁰С ), напрактика неприложими или много скъпи за конвенционалните системи. В момента се правят изпитания за пускане на клапани, които да могат да работят от -40⁰С до +80⁰С (ако го позволяват физичните свойства на използвания агент).
3. Надеждност на инсталацията. Много голяма устойчивост по отношение на такива смущаващи фактори, които биха унищожили или направили не ефективни обикновените пожароизвестителни датчици като:
- прах; - вибрации;
- масло и маслени пари;
- влага;
- електромагни излъчвания;
- други въздействия.
4. Възможност за използване в трудно достъпни места и обеми. Независимо дали става въпрос за стационарни обекти(електрически табла и генератори, кабелни трасета и шахти) или подвижна техника(колесна и верижна), гасителният агент е винаги в точния момент на точното място, за да угаси още първите искри на пожара.
5.Използване на различни гасителни вещества. Възможност за използване практически на почти всички познати гасителни агенти:
- вода
- водна мъгла;
- пяна,
- прах (като състава на праха може да бъде подбран в зависимост от риска);
- въглероден диоксид (СО2);
- FM-200;
- Novec 1230;
- комбинация от инертни газове (Nitrogen) с работно налягане до 250bar.
6. Пълна автономност на системата. Няма никаква необходимост от електрическо или друго захранване за задействане.
7. Минимална бюджетна стойност. Възможно най-ниските разходи за проектиране, инсталиране и поддръжка в сравнение със стандартните стационарни пожарогасителни системи. На практика, за да изградим обектовото гасене е необходимо да подберем правилния пожарогасител според защитавания риск и да монтираме нужния ни клапан с детекторната тръба в охранявания обем. Разходите, времето и усилията за презареждане се равняват на тези, необходими за презареждането на обикновен пожарогасител.
8. Гъвкавост и съвместимост. Допълнителни компоненти като пресостат ни дават възможност за получаване на индикация за задействане на локално автоматично пожарогасене и подвключването му към обща ПИИ, BMS или реализиране на блокировки, които биха спомогнали за повишаване ефективността на гасенето като например: изключване на вентилация, прекъсване на ел. захранване или подаване на сигнал за спиране на производството или поточната линия.
Заключение.
ПГИ имат за цел да загасят възникнал пожар. Повечето от големите пожари са започнали като малки и тъй като всеки един голям пожар се предшества от пожар в ранен стадий, то за предпочитане е ранната интервенция от правилно оразмерена и проектирана за конкретния случай автоматична гасителна система. Разумно е да се овладее огъня там и тогава, когато той започне; да се потушат малките пожари преди да са станали големи и опасни. Именно това може да бъде постигнато с помощта на ЛАПГИ на фирма Fire BG. Тя е разумен избор за клиенти, които не могат да си позволят голямата инвестиция за пожарогасителна инсталация за гасене на целия обем. Тя е единственият избор за някои клиенти (големи селскостопански машини,автобуси). Тя е уникално решение за клиенти, които поради някаква специфика немогат да ползват конвенционална АПГИ. ЛАПГИ е не само алтернатива на конвенционалните АПГИ, но дава възможност за съвсем нови и неоткрити области на приложение в индустрията, за които няма друго решение за пожарогасене.